Návody na život nefungují. A ani nemůžou

Napadlo vás už někdy, když jste se dostali do úzkých a nevěděli, kudy ven, že by se vám hodil nějaký manuál? Návod, který by vás krok za krokem navedl k řešení té a té více či méně nepříjemné situace? Pokud možno tak, aby se vyřešila ideálně beze stop a následků a vy se cítili zase (nebo konečně) výborně?

Když zasednete k počítači a budete chvíli usilovně pátrat, nejspíš na nějaký takový návod narazíte. Je jedno, co zrovna řešíte. Velmi pravděpodobně už něco podobného řešil někdo před vámi.

‚‚Pokud prozradí, jak z toho ven… Kdo by to nebral?‘‘

Řeknu vám, je to cesta do pekel.

Proč?

Ruce pryč od klišé, že byste takto nežili svůj vlastní život, ale život někoho jiného. Důvod je o poznání prostší.

Třeba onehdy za mnou přišel klient s prosbou o pomoc. Rozešla se s ním žena. Už několik měsíců kvůli tomu pořádně nespal, nejedl, cítil se prachbídně. Okolí žádal o rady. Jeden mu radil, ať sbalí manželce kufry a vyhodí ji. Druhý zase, ať jí odepře setkání s dětmi a že se tím prý manželka umoudří. Jedna z kamarádek radila, aby manželku odprosil a vyznal se, jak moc ji potřebuje. Chtěl moc a moc najít řešení, ale motal se v kruhu a vlastně mu pro samé zklamání a bolest nezbývala síla vůbec někde začít.

A tak si řekl o ‚‚návod‘‘.

‚‚Co mám dělat zaprvé, zadruhé, co mám udělat do třetice, jak to mám udělat? A hlavně, jak to mám udělat, ať je mi fajn?!‘‘

Návod funguje u věcí, na které platí ‚‚zapni‘‘ a ‚‚vypni‘‘.
Návod funguje u skládání nábytku. (A někdo by se se mnou jistě přel, že ani tehdy ne.)

Na co ovšem návod spolehlivě nefunguje? Na lidské vztahy, například. Na vaše vztahy nikdy nemůže platit návod, který vymyslí a dá dohromady někdo jiný. Prostě proto, že jsou to jen a pouze vaše vztahy. Nikoliv vztahy někoho jiného. Rady, manuály, fígle, techniky, jak komunikovat a nekomunikovat s partnerem, s rodiči, s dětmi… vás ve skutečnosti odvádí od toho skutečně důležitého. A tím jsme vy sami.

S klientem jsme si dlouho povídali. O manželství, ale také o práci, o tom, co má rád a co nesnáší, co by rád dělal a kam by se měl jeho život ubírat. Skládačka začala dávat smysl a on zjistil, jak by situaci mohl vyřešit. Ale především zjistil, jak ji chce řešit. On sám.

Našel svůj vlastní návod. V čem spočíval? Neprozradím 🙂 O kus výš vysvětluji proč. Důležité je, že se klient zase cítil dobře a viděl cestu ven.

Chcete rozlousknout podobný, menší nebo větší oříšek? Neztrácejte čas tím, že na sebe aplikujete návody jiných.

Pojďme si ‚‚bez obalu‘‘ říct, co vám skřípe, co vám nevyhovuje, v čem chcete být lepší. Přijdeme na řešení, které bude jen a jen vaše. A proto bude fungovat.

Pomůžu vám vyřešit problémy v partnerských vztazích, v rodičovství, s kolegy, se šéfem ale i s tchýní... REZERVUJTE SI SCHŮZKU